Futeni menjëherë në dietën tuaj ushqimore këtë recetë me pak kalori

2 lugë vaj ulliri
2 lugë gjalpë
4 copa gjoks pule
4 thelpinj hudhër të grirë
½ filxhan qepë të grirë
1/3 filxhan djathë parmixhano i grirë
1 lugë gjelle majdanoz të grirë
½ filxhan verë e thatë e bardhë
1 dorë spinaq të freskët
4 lugë krem djathi
1 filxhan supë pule
Kripë dhe piper për shije

1.Ngroheni një tigan të madh mbi nxehtësi mesatare dhe shtoni 2 lugë vaj ulliri.
2.Marinoni gjoksin e pulës me kripë dhe piper dhe hidhini në tigan.
3.Lërini të skuqen në dy anët deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë, rreth 5-6 minuta në secilën anë.
4.Transferoni mishin e pulës në një pjatë me letër kuzhine.
5.Shtoni 2 lugë gjalpë dhe qepë në tigan dhe gatuajeni 3-4 minuta.
6.Shtoni hudhrën dhe gatuajeni edhe 1 minutë.
7.Shtoni verën dhe lëngun e pulës në tigan dhe rrisni nxehtësinë duke e lënë të ziejë për 3 minuta.
8.Shtoni kremin e djathit dhe djathin parmixhano dhe skuqini së bashku derisa të krijohet masë homogjene.
9.Shtoni majdanozin dhe përzieni për 3 minuta deri sa të trashet pak.Fusni spinaqin në salcë.
10.Pastaj transferoni mishin e gatuar të pulës në tigan dhe ziejini për 2-3 minuta.
11.Rrokulliseni mishin në salcë për ta veshur plotësisht.
12.Provojeni për shije me kripë dhe piper nëse është e nevojshme, atëherë zbukurojeni me majdanoz dhe parmixhano të grirë dhe shijojeni!

Lini një koment