Sugjerojmë:

Frikase me kofsha pule dhe kërpudha

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
45 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjer
4 kofsha pule me lëkurë, me kocka
Kripë
Piper i zi i sapo bluar
2 lugë gjelle gjalpë
1 qepë e madhe, e copëtuar
1 karotë e madhe, e qëruar dhe e prerë
1 kërcell selino, i grirë
1 filxhan kërpudha, të prera në feta
2 lugë gjelle miell për të gjitha përdorimet
1/2 filxhani verë e Bardhë
2 filxhanë lëng pule
1 filxhan pana
2 lugë gjelle majdanoz i freskët i grirë
2 lugë gjethe të freskëta trumze

Në një tigan të madh në nxehtësi mesatare, ngrohni vajin. E rregullojmë pulën nga të dyja anët me kripë dhe piper, më pas e shtojmë në tigan dhe e kaurdisim derisa të marrë ngjyrë të artë, 5 minuta për anë. Hiqeni nga tigani dhe lërini mënjanë në një pjatë.

    Në të njëjtën tigan shtoni gjalpin dhe shkrijeni, më pas shtoni qepën, karotën, selinon dhe kërpudhat dhe gatuajini derisa të zbuten për 5 minuta. Shtoni miellin dhe gatuajeni për 1 minutë. Hidhni verën dhe me një spatul kruani tiganin që të shkëputen grimcat e ngjitura. Lëreni derisa vera të pakësohet deri në gjysmë, rreth  7 minuta.

 Shtoni lëngun dhe panën dhe i spërkatni me majdanoz, trumzë dhe kripë e piper. Shtoni pulën përsëri në tigan dhe lëreni derisa pula të jetë gatuar dhe salca të trashet, 15 minuta.

Komento