Fileto pule me kërpudha dhe salcë ananasi

Persona: 2

Ingredientët

 • 300 gr fileto pule
 • 1/4 kokërr qepë
 • 100 gr bizele
 • fara susami
 • kërpudha
 • 200 gr ananas
 • djathë dhie
 • limon
 • lëkurë portokalli
 • 20 gr mustardë
 • vaj ulliri
 • 200 ml lëng pule
 • xhexhefil

Udhëzimet

1

Fileton e pulës e lyejmë me vaj ulliri dhe mustardë dhe e pjekim në skarë për 5 minuta.

2

Në një blender, përgatisim salcën me ananas, vaj ulliri, xhenxhefil, lëkurë portokalli dhe lëng limoni.

3

Në një tigan, hedhim lëngun e pulës, ¼ e qepës dhe bizelet. I lëmë në zjarr për 7 minuta, shtojmë më pas kërpudhat dhe i gatuajmë dhe për 2 minuta të tjera.

4

Gjatë servirjes, në pjatë shtojmë pak fara susami, si dhe djathë dhie.

Lini një koment