Arkiva e etiketave: susam

Qofte me bizele dhe fara susami

Krokante dhe të parezistueshme, edhe pse të pjekura në furrë e të përgatitura me perime, qoftet me bizele dhe fara susami janë një pjatë e dytë vegjetariane që do të çmendë fëmijë e të rritur! Janë të përshtatshme edhe...

Farat e susamit, të gjitha arsyet për të ngrënë...

Farat e susamit kanë shumë benefite. E dini që mund t’ju ndihmojnë edhe të dobësoheni? Janë një prej llojeve të farave për të cilat po flitet shumë dhe kudo së fundi. Arsyeja është: farat e susamit i bëjnë mirë...

Shufra djathi të zhytura në vaj ulliri dhe susam

1.Prisni djathin në shirita. 2.Kalojini shiritat e djathit në vajin e ullirit e më pas në susam deri sa të vishen plotësisht. 3.I kaloni në tigan me pak vaj ulliri për afërsisht nga 2 minuta nga të dyja anët....

Humusi. Përgatitja në shtëpi e kremit të shijshëm për...

Sot do të bëjmë një udhëtim në Lindjen e Mesme për t’ju zbuluar një nga recetat më të njohura vegjetariane: humusin. Ka shumë vende që pretendojnë autorësinë e tij, por deri më sot nuk dihet origjina e saktë. Është...