Arkiva e etiketave: laker brukseli

Lakër Brukseli e pjekur në furrë me erëza

1.Ngroheni furrën në 200 gradë. 2.Pritini skajet ngjyrë kafe të lakrave të Brukselit dhe hiqni çdo gjethe të verdhë të jashtme. 3.Përzierjeni në një tas me vaj ulliri, kripë dhe piper. 4.Pastaj hidhini ato në një tigan dhe piqini...

Për shije maksimale sot gatuani këto pasta me lakër...

1.Në një tigan ngrohni vajin e ullirit dhe hudhrën në mes për 3 minuta, duke e trazuar. 2.Shtoni kripë, qepë, kërpudha dhe lakrat e Brukselit. 3.Gatuajini 5 minuta dhe shtoni rozmarinë. 4.Gatuajeni 2 – 3 minuta ose derisa të...

Lakër brukseli e gatuar me gështenja dhe proshutë

1.Shkrini gjalpin mbi nxehtësi të ulët në një tigan të madh, pa ngjitës. 2.Shtoni qepën dhe gatuajeni për 10 minuta deri sa të zbutet. 3.Rritni nxehtësinë dhe përziejeni me proshutë, sherbelë dhe salçiçe. 4.Gatuani për 6-8 minuta, duke kthyer...