Arkiva e etiketave: floke

3 ushqimet që duhet të hani më shpesh për...

Ushqime të pasura dhe vitaminë B dhe E Vitaminat B dhe E janë vitaminat më esenciale për trupin dhe flokët. Jo vetëm që ndihmojnë në rritjen e flokëve të forta dhe të bukura, por gjithashtu rregullojnë prodhimin e vajrave...

Maskë me vezë dhe lëng qepe për flokët e...

Maska me vezë dhe lëng qepe është gjerësisht e rekomanduar pasi ushqen rrënjën, forcon flokët dhe parandalon këputjen e tyre sidomos pas një procesi të vështirë siç është dekolorimi. Çfarë duhet të bëni?  Merrni dy kokra qepë, ndajini në...

Për të forcuar rrënjën e flokëve, hani kuinoa!

Kuinoa është një ushqim me bazë bimore që i siguron trupit tonë fibra, proteina dhe si rrjedhojë na mban të plotësuar për një kohë të gjatë. Ajo konsiderohet si një drith dhe bën pjesë tek superushqimet. Kuinoa ka një...

Shpëlani kokën me këtë maskë të thjeshtë dhe skalpi...

Falë antioksidantëve dhe ushqyesve të tij çaji jeshil  qetëson dhe ribalancon një skalp të irrituar. Vaji i mentes është plotësuesi perfekt; ka veti anti-inflamatore dhe ndihmon në qetësimin dhe hidratimin e kokës së thatë. Përbërësit: 1 filxhan çaj jeshil,...

Njihuni me 6 ushqimet që luftojnë rënien e flokëve

Dihidrotestosteroni (DHT) është një hormon i ngjashëm me testosteronin që mendohet se kontribuon në humbjen e flokëve si tek burrat ashtu edhe tek gratë. Trupi juaj shndërron në mënyrë të natyrshme rreth 5% të testosteronit në DHT duke përdorur...

Kjo maskë për flokët jep efekt që ditën e...

Kombinimi i bananes me avokadon jo vetëm që është shumë i shijshëm, por ka një efekt të menjëhershëm në kurimin e flokëve tuaj. Bananet dhe avokadot janë përbërës hidratues dhe shumë ushqyes që mund të zvogëlojnë inflamacion dhe thatësinë...

Flokë të dëmtuar? Asnjë problem nëse keni banane dhe...

Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj agjentëve atmosferikë ose përdorimi i produkteve kimike agresive i bën flokët të thatë, pa jetë e të dobët. Në këtë rast, kripërat minerale, vitaminat, proteinat dhe aminoacidet e  bananeve do t’i shpëtonin ato. Do t’u...