Sugjerojmë:

Cheesecake me shije tiramisu

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
5 ore
Sugjerohet për:
Kalori:
1 pako biskota Savoiardi
¼ filxhan gjalpë, i shkrirë
¼ filxhan liker me shije kafeje, i ndarë
3 pako krem djathi
250 gr mascarpone
1 filxhan sheqer të bardhë
2 vezë
¼ filxhan miell për të gjitha përdorimet
1 pllakë çokollatë gjysmë e ëmbël

Ngrohni furrën në 175 gradë C. Vendosni një tavë me ujë në fund të furrës. 

Thërrmoni paketën e biskotave në thërrime të imta. Përzieni gjalpin e shkrirë me thërrimet. Zbuteni me 2 lugë liker kafeje. Shtypeni në një tavë ëmbëlsirash me hapje anësore.

Në një tas të madh, përzieni kremin e djathit, maskarponen dhe sheqerin derisa të bëhet një masë e njëtrajtshme. Shtoni 2 lugë liker kafeje dhe përziejeni. Shtoni vezët dhe miellin; përziejeni ngadalë.. Derdhni brumin mbi bazën në tavë.

Vendoseni tavën në raftin e mesëm të furrës. Piqni derisa të jetë mpiksur, 40 deri në 45 minuta. Hapni derën e furrës dhe fikni zjarrin. Lëreni të ftohet në furrë për 20 minuta. E heqim nga furra dhe e lëmë të ftohet, rreth 30 minuta. Lëreni në frigorifer për të paktën 3 orë, ose gjatë natës.

Grijni sipër çokollatën gjysmë të ëmbël përpara se ta shërbeni.

Komento