Dreka/ Kuzhinë amerikane/ PËRRETH BOTES/ RECETA

Bukë me banane dhe karota, për t’i shtuar lezetin vakteve tuaja!

Bukë me banane dhe karota, për t'i shtuar lezetin vakteve tuaja!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 5
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 40 minuta

Bukë me banane, karota, por edhe me një dorë rrush të thatë. Kaq e mirë për t'u ngrënë e tëraaa!

Ingredientët

 • 2 gota miell
 • 2 banane të qëruara
 • 1 gotë me karota të grira imët në rende
 • 2 vezë të rrahura mirë
 • ½ filxhan me qumësht
 • ¼ filxhan me shurup panje
 • ½ filxhan me rrush të thatë
 • ½ filxhan çaji me arra të grira
 • ½ filxhan me copëza çokollate

Udhëzimet

1

Parangrohni furrën në 220 gradë celsius.

2

Në një tas të madh shtoni miellin. Ndërkohë në një enë tjetër bashkoni bananet e shtypura, karotat, vezët, qumështin, shurupin e panjes dhe i përzieni mirë derisa të krijoni një masë homogjene.

3

Tani e shtoni tek mielli dhe e përzieni mirë të gjithën. Shtoni rrushin e thatë, copëzat e çokollatës dhe arrat.

4

Merrni një formë specifike dhe shtroni në të masën që përgatitët dhe e niveloni mirë me ndihmën e një spatule.

5

Në krye mund të t'i vendosni disa rripa bananeje.

6

E fusni në furrë për 35-40 minuta ose derisa ta shikoni që buka është pjekur tërësisht.

7

E lini pak të ftohet para se ta ndani në feta. Ju bëftë mirë!

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  ปั้มไลค์
  04/10/2019 at 3:10 am

  Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

 • Leave a Reply