Sugjerojmë:

Brusketa me patëllxhanë, i doni?

2 patëllxhanë të mëdha
2 lugë gjelle vaj ulliri
150 gram mozarela
150 gram pomodorini
1 tufë borzilok të freskët
Kripë, piper të zi
Uthull balsamike

1.Lani mirë patëllxhanët dhe i prisni përgjysmë.
2.I lyeni me vaj ulliri, kripë e piper.
3.Në një toster, në furrë apo në skarë i vendosni për t’i pjekur përreth 10 minuta. I ktheni nga të dyja anët në mënyrë që të gatuhen sa më mirë.
4.Në një enë shtoni pomodorinit e përgjysmuara, mozarelën, uthullën balsamike dhe borzilokun. I shtoni pak vaj ulliri, pak kripë e piper.
5.I përzieni mirë. Shërbeni në një pjatë patëllxhanët dhe sipër tyre vendosni mbushjen që përgatitët.
6.Patëllxhanët janë gati për t’u shijuar. Ju bëftë mirë!

Lini një koment