Sugjerojmë:

Biskota me lajthi me pak përbërës

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
35 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
85 gr lajthi
50 gr miell i thjeshtë
200 gr sheqer pluhur
2 te bardha veze
½ lugë ekstrakt vanilje

Ngrohni furrën në 200 gradë. Shtroni dy tava të mëdha pjekjeje me letër pjekjeje. Skuqini lajthitë në një tigan të thatë, më pas grijini në një përpunues ushqimi ose mini grirëse derisa të bluhen.

Përziejini së bashku miellin dhe sheqerin. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të krijohen maja të buta, më pas shtojini në përbërësit e thatë me vaniljen.

Hidhni lugë nga përzierja, të ndara nga njëra tjetra, në fletët e pjekjes së rreshtuara. Piqini për 8-10 minuta derisa sapo të fillojnë të marrin ngjyrë. Lërini të ftohen për 10 minuta, më pas hiqini dhe ftohini plotësisht në një raft teli.

Komento