Bëjmë bashkë byrek me spinaq

Veshtiresia
e lehtë
Koha gatimit
Sugjerohet për:
Kalori:
Petët (10-12 fletë)
500 gr spinaq të freskët, të larë dhe të grirë
200 gr djathë të bardhë, të thërrmuar
2 vezë të rrahura
1 qepë e mesme, e grirë hollë
Kripë dhe piper, sipas shijes
Vaj ulliri ose gjalpë të shkrirë, për lyerjen e petëve

1. Përgatitja e Mbushjes:

Në një enë të madhe, përzieni spinaqin e grirë, djathin, vezët e rrahura dhe qepën e grirë. Shtoni kripë dhe piper sipas shijes. Përzieni mirë derisa të bashkohen të gjithë përbërësit.

2. Përgatitja e Petëve:

Hapni fletët e petës dhe mbajini të mbuluara me një peshqir të lagur për të mos lejuar që të thahen. Merrni një fletë petë dhe lyeni me vaj ose gjalpë të shkrirë. Vendosni një shtresë tjetër petë mbi të dhe përsëritni lyerjen.

3. Vendosja e Mbushjes:

Vendosni një sasi të vogël të mbushjes së spinaqit në njërin cep të petës. Mbështilleni petën rreth mbushjes, duke formuar një rul të ngushtë ose një formë spirale.

4. Pjekja:

Vendosni byrekun e formuar në një tepsi të lyer me pak vaj. Përsëritni procesin derisa të përdorni të gjithë mbushjen dhe petët. Lyeni sipërfaqen e byrekut me pak gjalpë të shkrirë ose vaj për një ngjyrë të artë kur të piqet. Piqeni në furrë të parangrohur në 180°C për rreth 30-40 minuta ose derisa të marrë një ngjyrë të artë dhe të bëhet krokant.

6. Shërbeni:

Lëreni të ftohet për disa minuta para se ta prisni dhe shërbeni.

Spinaqi është një burim i shkëlqyer i hekurit, i cili është thelbësor për transportin e oksigjenit në gjak. Konsumimi i rregullt i spinaqit mund të ndihmojë në parandalimin e anemisë dhe në përmirësimin e energjisë dhe qëndrueshmërisë së përgjithshme të trupit.

Komento