Fundim Gjepali është një nga shefat e kuzhinës më të njohur në Shqipëri. Ai e filloi karrierën e tij vitë më parë në Itali si ndihmës në kuzhinë, ku falë talentit shumë shpejt arriti të bëhej shef kuzhine. Gjepali ka marrë pjesë në disa praktika dhe konferenca në Francë, Spanjë, Itali, ku ai ka mësuar më shumë për gatimin, jo thjesht receta të reja, por për shkrirjen e mundshme të përbërësve, metodat, teknikat e ndërtimit të pjatave… Në shumë konkurse ai është vlerësuar për aftësinë e tij të jashtëzakonshme në gatim. Në vitin 2014 ai u nderua me çmimin e parë në “Gran Prix të International”. Kuzhina mesdhetare dhe është shpërblyer edhe me dy pirun nga “Gambero Rosso” udhëhequr nga viti 2012 deri më tani. Në tetor 2016 Gjepali fitoi konkursin “La Granda” për recetën më të mirë të mishit dhe nderua nga udhëzues historik “Touring Club Italiano “me restorant “Antico Arco”. Sot kuzhinieri i famshëm shqiptar drejton 3 restorante: “Antico Arco” në Romë, “Padam” në Tiranë dhe “Agroturizëm Gjepali” në Shijak.

Recetat

Kërpudha me vezë

1.Kerpudhat nese jane te fresketa, pastrohen dhe grihen ne fleteza te holla,kurse nese jane te marinuara vetem i kullojme nga lengu i tyre. 2.Pastaj ne nje tigan hedhim vajin dhe e nxejme dhe ne te qesim kerpudhat derisa te...

Tagliatele me proshutë dhe shparguj

1.Pastroni shpargujt nga fijet, lajeni dhe vendoseni në ujë me kripë të ziejë për 2 minuta. 2.Më pas pritni për së gjati dhe ndajini në mes. 3.Më pas kalojini për 3-4 minuta në gjalpë në zjarr të ulët. 4.Shuaji...

Rizoto me ostrike, koper, piper Sichuan dhe pika limoni

1.Marrim nje tenxhere e vendosim ne zgarë i hedhim vajin dhe qepen e leme ne zjarr te ulet derisa qepa te skuqet pak. 2.I hedhim orizin e perziejme, mire i hedhim pak kripe e shuajmë me veren dhe e...

Kek me luleshtrydhe

1.Ndezim paraprakisht furrën në temperaturën 180°. 2.Në një tas, rrahim gjalpin dhe sheqerin me rrahësin elektrik për tre minuta. 3.Shtojmë vezën dhe më pas qumështin pa e fikur rrahësin elektrik. 4.Hedhim kripën dhe vaniljen, ulim shpejtësinë e rrahësit dhe...