KËSHILLA/ Shëndet

8 arsye pse ka ardhur koha të lëvizësh me bicikletë në qytet

Epo të gjithë biem dakord se trafiku sidomos në kryeqytet është shqetësues, i lodhshëm dhe deri diku i padurueshëm. Fatmirësisht kohët e fundit vihet re një përmirësim përsa i takon  hapsirave të dedikuara ndaj bicikletave.

Prandaj nëse ke një bicikletë mos e ndaj. Nëse nuk e ke një të tillë, kurse disa para për ta blerë.

Hey! Nuk kërkon as patentë dhe benzinë për ta ngarë. Mjaftojnë vetëm 30 minuta në ditë…

Fotografia e Erion Veliaj

Nëse do edhe 8 përfitime shëndetësore që merr nga bicikleta, ja tek i ke:  

 1. Përmirëson shëndetin kardiovaskular
 2. Forcon muskujt dhe rrit fleksibilitetin
 3. Vë në lëvizje gjithë muskujt
 4. Ul nivelin e stresit
 5. Përmirëson posturën tuaj
 6. Forcon kockat
 7. Ul shtresat dhjamore në trupin tuaj
 8. Redukton ankthin dhe depresionin

Dhe të mendosh që të gjitha këto përfitime, i merr vetëm duke i dhënë… bicikletës!/neps.al 

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  ปั้มไลค์
  12/10/2019 at 1:11 pm

  Like!! Thank you for publishing this awesome article.

 • Leave a Reply