Sugjerojmë:

7 ushqime që duhet të përfshini në dietë për të mbrojtur zemrën

Thuajse kushdo prej nesh ka pasur kontakt me sëmundjet kardiovaskulare, duke i provuar vetë, ose për mes të afërmve që vuajnë nga këto sëmundje.

Por teksa një pjesë e faktorëve që ndikojnë në këto sëmundje janë jashtë kontrollit tonë, ekzistojnë disa masa që mund të marrim për të pasur një zemër të shëndetshme, siҫ është përfshirja në dietë e ushqimeve që e mbrojnë zemrën.

  1. Avokado

I pasur me yndyrna të shëndetshme. Ndihmon në uljen e kolesterolit.

  • Brokoli

Përmban pak karbohidrate dhe është i pasur në proteina, fibra, potasium, vitaminë C dhe K.

  • Peshku

Salmoni, toni, sardelet e cironkat janë burim i shkëlqyer i Omega 3.

  •  Vaj ulliri

Alternativë e shkëlqyer për yndyrna të shëndetshme.

  • Mjedra

Të pasura me potasium dhe antioksidantë.

  • Spinaqi

I pasur në folate dhe potasium.

  • Arrat

Burim Omega 3. Ulin nivelin e kolesterolit.

Lini një koment