5 zakone të thjeshta që do t’ju ndihmojnë të humbisni peshë shëndetshëm!

Ndonjëherë, suksesi ose dështimi i programit tuaj të humbjes së peshës varet më shumë nga zakonet tuaja të përditshme sesa nga zgjedhjet e ushqimeve që konsumoni.

Gjërat e vogla që bëni si pjesë e rutinës suaj mund të ndikojnë në sa ushqim hani dhe sa lëvizni gjatë gjithë ditës. Ka zakone të shëndetshme për të humbur peshë dhe pastaj ka zakone që mund të funksionojnë kundër jush dhe të shkaktojnë shtim në peshë.

Këto pesë zakone të thjeshta janë aktivitete që janë të lehta për tu përfshirë në orarin tuaj ditor. Zgjidh një dhe provo ta praktikosh këtë javë. Nëse gjithçka shkon mirë, zgjidh një tjetër. Mundohuni të zotëroni një aftësi në të njëjtën kohë që të mos mbingarkoheni.

Kontrolloni çfarë pini!

Filloni të monitoroni kaloritë në pijet që konsumoni. Ka pije të caktuara, në veçanti, që mund të kenë një ndikim të madh në kaloritë që merrni. . Për shembull, pijet sportive, lëngjet, çajrat e ëmbëlsuar dhe pijet me aromë shpesh janë të mbushura me yndyrë dhe kalori.

Ndonjëherë këto pije duket se janë të shëndetshme sepse sigurojnë vitamina, por gjithashtu sigurojnë shumë kalori.

Flini mirë
Besoni apo jo, cilësia e gjumit tuaj mund të ketë një ndikim në zgjedhjet e ushqimit që ju bëni gjatë ditës. Mund të ndikojë gjithashtu në numrin e kalorive që konsumoni . Përdorni këshilla të thjeshta për të fjetur më mirë në mënyrë që të pushoni një natë të plotë dhe të zgjoheni me energji për një ditë me aktivitet të shëndetshëm.

Për shembull, mos e karikoni telefonin pranë shtratit tuaj. Dhe përpiquni të mbani një orar të rregullt të gjumit – madje edhe gjatë fundjavave. Kjo e ndihmon trupin tuaj të mësojë të flejë dhe të zgjohet me më pak përpjekje. Dhe së fundmi, ulni temperaturën në dhomën tuaj të gjumit gjatë natës. Një dhomë më e freskët mund t’ju ndihmojë të flini më mirë.

Ndërtoni një program ushtrimesh të balancuara
Nëse keni kryer detyrat e javës së kaluar, tashmë keni filluar të ushtroni çdo ditë. Tani është koha për të krijuar një rutinë stërvitore me lloje të ndryshme të aktivitetit fizik. Ju do të mësoni se si të ndërtoni një trup të fortë dhe fleksibël. Nëse nuk i përkisni një palestre ose keni nevojë për ndihmë për të gjetur klasa ushtrimesh, merrni parasysh të përdorni një stërvitje argëtuese dhe të lehtë në internet për aktivitetin që ju nevojitet.

Por mos harroni se qëndrueshmëria është thelbësore. Më e shëndetshme dhe më e sigurt është të bësh stërvitje të moderuara ose të lehta rregullisht sesa të bësh stërvitje shumë të vështira një herë në disa kohë.

Rritni aktivitetin jo-ushtrues
Stërvitja juaj e përditshme është shumë e rëndësishme. Por nëse shkoni në palestër për një orë dhe pjesën tjetër të ditës e kaloni ulur në karrige ose shtrirë në divan, ju ndoshta po bëni më shumë dëm sesa dobi kur ushtroni. Mësoni si të rrisni nivelin e aktivitetit tuaj ditor në mënyrë që të digjni më shumë kalori me termogjenezën e aktivitetit NEAT, pa ushtrime.

Konfiguroni rikujtesat ditore
Rrethohuni me njerëz mbështetës dhe përkujtues të shëndetshëm që do t’ju ndihmojnë të mbani planin tuaj në rrugën e duhur. Ju mund ta bëni këtë duke u lidhur me njerëz që ushqehen mirë dhe ushtrohen në punë ose në lagjen tuaj. Vendosni azhurnime për të ushtruar ose gatuar ushqime të shëndetshme së bashku.

J

Lini një koment