5 probleme shëndetësore që mund t’i zgjidhësh duke qarë

Referuar statistikave, gratë në Shtetet e Bashkuara qajnë mesatarisht 3.5 herë në muaj ndërsa burrat afërsisht 1.9 herë. Sidoqoftë, shoqëria njerëzore duken se qan, si një shenjë dobësie.

Por nëse ju vjen për ta bërë diçka të tillë, atëherë mos i mbani lotët. Mesa duket ato na japin disa përfitime që me gjasa nuk i kemi çuar ndërmend më parë.

Stresi
Një studim i vitit 2014 zbuloi se të qarat mund t’i ndihmojnë njerëzit të pushojnë gjatë kohës që janë të stresuar. Rezultatet e të qarit nuk janë të menjëhershme dhe mund të duken disa minuta para se trupi të fillojë të qetësohet. Sipas studiuesve,  e qara aktivizon sistemin nervor parasimpatik (PNS). Kur aktivizohet, PNS ka një efekt qetësues në tru.

Presioni i gjakut
Presioni i lartë i gjakut mund të çojë në disa probleme serioze shëndetësore si sulm në zemër, dështim të veshkave etj. Por lajmi i mirë është se sipas disa studimeve, e qara jo vetëm që ul tensionin e gjakut dhe e mban atë kontroll, por një seancë e qarë e fortë mund të stabilizojë edhe pulsin.

Akumulimi i toksinave
Lotët që dalin nga sytë tuaj teksa qani mund të pastrojnë mbeturinat, si tymi dhe pluhuri, nga sytë. Gjithashtu, kur qajmë, lotët tanë eliminojnë toksinat që grumbullohen në trupin tonë për shkak të stresit. Kjo heqje e toksinave ndihmon në uljen e niveleve të kortizolit në trup, duke rezultuar kështu në një gjendje shpirtërore më të lehtë.

Luhatjet e humorit
Nëse po pyesni veten pse sjellja juaj është bërë agresive dhe vazhdoni të ndiheni të shqetësuar dhe të irrituar kohët e fundit, atëherë duhet të dini se nuk mund të ketë përgjigje përfundimtare. Lëkundjet e humorit mund të ndodhin për arsye të ndryshme. Një arsye e tillë është akumulimi i manganit në trup.

Kur qajmë, ky mangan i tepërt rrjedh nga trupi së bashku me lotët tanë. Kjo zvogëlon përqendrimin e tij në trup dhe si rezultat, ju bën të ndiheni të qetë dhe të përqendruar.

Dhimbja
Kur keni dhimbje fizike, disa lot shpesh shpërthejnë në mënyrë të pavullnetshme. Kjo është mënyra e trupit për të zvogëluar ndjesinë e dhimbjes. Hulumtimet kanë zbuluar se përveç të qenit qetësues, duke derdhur lotë emocionalë çlironi oksitocinën dhe endorfinën. Këto kimikate i bëjnë njerëzit të ndihen mirë dhe gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjet fizike dhe emocionale.

Lini një koment