Sugjerojmë:

Këto 12 ushqime kanë aq shumë fibra sa do t’ju mbajnë të ngopur për orë të tëra

Të gjithë dëshirojnë të ndihen të ngopur për orë të tëra pasi të hanë drekën dhe të mos ndihen të fryrë. Por si?! A ka ndonjë mundësi të tillë?

Epo, ka një zgjidhje që nuk është tamam seksi, por funksionon.

Fibrat ndihmojnë në mbajtjen e zorrëve të rregullta, natyrisht ulin kolesterolin tuaj dhe ju bëjnë të ndiheni më të ngopur.

Dietat me fibra të larta gjithashtu janë të lidhura me norma më të ulëta të kancerit të zorrës së trashë.

Por që të funksionojë mos hani fibra pa e menduar sasinë sepse do t’ju shkaktojnë fryerje dhe diarre.

Dhe mos harroni të pini të paktën tetë gota ujë në ditë për të ndihmuar organizmin.

Këto 12 ushqime të pasura me fibra që do t’ju ndihmojnë të arrini qëllimin tuaj…

1. Argjinaret

2. Fasulet jeshile

3. Thjerrëzat

4. Fasulet e zeza

5. Makaronat integrale

6. Mjedrat

7. Qiqrat

8. Elbi

9. Dardhat

10. Avokado

11. Manaferrat

12. Kikirikët

 

Lini një koment