Sugjerojmë:

10 ushqimet që ju pengojnë për një gjumë cilësor

Sipas shkencëtarëve, shkaqet më të zakonshme të pagjumësisë përfshijnë zakonet e pashëndetshme të të fjeturit, duke përfshirë madje edhe disa probleme psikiatrike.

Por rezulton se edhe ushqimi ndikon drejtëpërdrejtë në cilësinë e gjumi tuaj.

Related image

Prandaj këtu në Neps ju rendisim 10 ushqime të cilat do ishte mirë t’i shmangnit para se të shkoni për të fjetur. Mos u habisni nga disa prej tyre.

Ushqimet që duhet të shmangni: 

  1. Çaji i mentes
  2. Çaji jeshil
  3. Brokoli
  4. Qepa
  5. Stikat dhe arrat
  6. Ushqimet pikante
  7. Akullorja
  8. Mishi krudo apo sallamërat
  9. Uji (rekomandohet 90 minuta para se të shkoni në gjumë)
  10. Çokollata e zezë

Tani e mësuat, nëse doni një gjumë cilësor shmangni konsumin e këtyre ushqimeve kur të shkoni në shtrat!/neps.al 

 

Lini një koment