Sugjerojmë:

Ҫfarë është higjiena e gjumit dhe si ta përmirësojmë atë

Gjumi i mjaftueshëm është thelbësor për mirëqenien fizike dhe mendore. Pasja e një rutine të mirë të gjumit përmirëson jo vetëm përqendrimin tuaj, por gjithashtu stimulon shërimin dhe zvogëlon rrezikun për një sërë problemesh shëndetësore. Termi “higjienë e gjumit” i referohet zakoneve dhe praktikave që ndihmojnë për të fjetur mirë. Ashtu si me shumë gjëra, çelësi për të përmirësuar gjumin tuaj është të eksperimentoni dhe zbuloni strategjitë që ju ofrojnë gjumë të thellë dhe rigjenerues çdo natë. Hidhini një sy sugjerimeve tona kryesore më poshtë dhe gjeni atë që funksionon për ju.

Vendosni një rutinë

Trupi juaj punon në një cikël gjumë/zgjim të njohur si ritmi cirkadian. Ky cikël e pëlqen konsistencën e një rutine pasi mund të jetë mjaft i ndjeshëm ndaj ndryshimeve. Duke adoptuar një rutinë të rregullt të natës, ju i tregoni qartë trupit tuaj se kur është koha për të fjetur, duke e lejuar atë të përgatitet për një gjumë të qetë. Vendosja e orarit të zgjimit, si dhe përfshirja e ritualeve si veshja e pizhamave, përgatitja e një filxhani çaj bimor ose thjesht larja e dhëmbëve janë mënyra të shkëlqyera për të përgatitur trupin tuaj për një natë të qetë.

Menaxhoni stimulantët

Studimet sugjerojnë se konsumimi i stimulantëve si kafeina dhe sheqeri mund të shkaktojë probleme me gjumin për disa orë pas konsumimit. Nëse jeni duke luftuar për të fjetur, zvogëlimi ose eliminimi i marrjes së këtyre produkteve deri në mesditë mund të jetë një hap i parë i shkëlqyeshëm. Konsideroni të kaloni në çajra pa kafeinë ose bimor pas orës 12:00. Nëse dëshironi një ëmbëlsirë, zgjidhni diçka të shëndetshme si një copë frut ose provoni një nga recetat tona me sheqer më të ulët.

Kujdes me ushqimet para gjumit

Ngrënia e sasive të mëdha të ushqimit para gjumit mund t’ju largojë vërtet gjumin. Funksioni kryesor i ushqimit është të krijojë energji, kështu që nëse hani shumë para gjumit, po stimuloni tretjen tuaj, duke çuar në ndërprerje të gjumit. Në mënyrë ideale, vakti juaj i fundit duhet të jetë të paktën 2-3 orë para gjumit për të lënë kohë të mjaftueshme për tretje.

Zgjidhni dritën e duhur

Drita është një faktor i madh kur bëhet fjalë për të nxitur ose frenuar prodhimin e melatoninës, hormonit tuaj të gjumit. Natën, dhoma duhet të jetë sa më e errët. Pajisjet si laptopët dhe tabletët lëshojnë dritë blu e cila mund të ndërpresë prodhimin e melatoninës.

Optimizoni mjedisin tuaj të gjumit

Krijimi i një ambienti të këndshëm është diҫka e rëndësishme për gjumë të shëndetshëm. Zgjedhja e një dysheku mbështetës, jastëku i rehatshëm dhe çarçafët cilësorë mund të ndihmojnë shumë në ofrimin e një ambienti të rehatshëm për një natë të mirë pushimi. Kontrolli i temperaturës është gjithashtu kritik – përpiquni të krijoni një fluks ajri duke hapur dritaret dhe dyert gjatë ditës. Lagështuesit e ajrit, pastruesit e ajrit dhe ventilatorët mund të jenë gjithashtu të dobishëm. Nëse jetoni në një zonë të zhurmshme, artikujt si tapat e veshit janë gjithashtu opsione të shkëlqyera!

Lini një koment