Sugjerojmë:

Tost me vezë dhe piper të kuq

Ingredientët

  • 5 lugë çaji vaj ulliri
  • 2 vezë të mëdha
  • 2 feta tosti
  • 1/2 lugë çaji piper i tymosur
  • Piper i kuq

Udhëzimet

1

Në një tigan ngrohni 3 lugë vaj ulliri.

2

Thyeni vezën dhe shtojeni brenda pa e përzier.

3

Lëreni të gatuhet deri sa e bardha të marrë ngjyrë kafe të artë dhe skajet të formojnë kore.

4

Shtoni kripë dhe piper piper.

5

Në tigan të vogël të thatë hidhni në mes piperin e tymosur dhe lereni për 1 minutë.

6

Shtoni brenda 2 lugë vaj ulliri dhe lereni mënjanë.

7

Hidhni brenda 2 fetat e bukës dhe lereni deri sa të piqen pak.

8

Më pas hidhni sipër vezën e skuqur dhe pak vaj me piper të tymosur.

Lini një koment