Tortilla me vezë, avokado dhe fasule

Ingredientët

  • 1 lugë çaji vaj vegjetal ose vaj luledielli
  • 1 tortillë misri
  • 1 vezë
  • 200 gr fasule të zeza të drenazhuara
  • Lëng ½ lime
  • ½ avokado e pjekur
  • 50 gr djathë feta i thërrmuar
  • Salcë pikante e nxehtë

Udhëzimet

1

Nxehni vajin në një tigan mbi nxehtësi të lartë.

2

Shtoni tortillën dhe piqeni për 1-2 minuta në të dyja anët derisa të forcohet në skaje.

3

Transferojeni në një pjatë.

4

Thyeni vezën në tigan dhe gatuajeni.

5

Ndërkohë hidhni fasulet në një tas, shtoni lëngun e limes pastaj përzijeni mirë

6

Përhapni fasulet mbi tortillën, në krye me vezën, avokadon, djathin feta dhe salcën.

7

Shtrydhni pak më shumë lëng limoni para servirjes nëse dëshironi.

Lini një koment