Tortilla me proshutë dhe djathë çedar

Ingredientët

  • 6 vezë
  • 1/4 filxhan qumësht
  • Kripë dhe piper, për shije
  • 1/2 piper i gjelbër
  • 4 lugë gjalpë të pakripur
  • 6 feta proshutë, të gatuar
  • 3/4 copë djathë çedar të copëtuar
  • 6 tortilla të mëdha

Udhëzimet

1

Në një enë të mesme, hidhni vezë, qumësht, kripë dhe piper.

2

Shtoni specat jeshile dhe përzijini për të kombinuar.

3

Pasi të formohet një masë lereni menjane.

4

Në një tigan të madh, shkrini 2 lugë gjalpë mbi nxehtësinë mesatare.

5

Shtoni përzierjen e vezëve dhe gatuajeni.

6

Në të njëjtin tigan shkrini 2 lugë gjalpë mbi nxehtësinë mesatare.

7

Vendosni tortillat në mes të tiganit.

8

Hidhni 1/4 filxhan djathë sipër dhe përhapni vezët në një shtresë të barabartë në krye të djathit.

9

Pastaj shtoni proshutën dhe pak më shumë djathë.

10

Vendosni sipër një tortillë tjetër .

11

Nxeheni për 2-3 minuta në të dy anët deri sa djathi të shkrihet.

12

Përsëriteni procesin me tortillat e mbetura dhe sherbejeni menjëherë.

Lini një koment