Tortelini me patëllxhanë, recetë e veçantë që duhet provuar!

Tortelini me patëllxhanë, recetë e veçantë që duhet provuar!

Persona: 4
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 10 minuta

Ingredientët

 • 2 pako tortelini me djathë
 • 3 domate
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 patëllxhan
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 qepë
 • ½ tufë majdanoz
 • 2 lugë gjelle uthull
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • djathë i grirë parmigiano
 • Kripë e piper

Udhëzimet

1

Skuqim qepën dhe hudhrat me vaj ulliri. Presim patëllxhanët në kubikë të vegjel ( pa lëkurë) dhe ia shtojmë qepës.

2

I hedhim kripë, piper dhe domatet e grira imët.

3

Duke i përzierë i shtojmë majdanozin dhe e lëmë për rreth 15-20 minuta, derisa salca të jetë gati.

4

Në tenxheren ku kemi zierë tortelinit u hedhim gjalpin e skuqur dhe uthullën. I trazojmë mirë dhe i shtojmë salcën e përgatitur pak më parë.

5

Në fund i servirim duke i shtuar sipër djathë parmigiano të grirë. Ju bëftë mirë!

Lini një koment