Kuzhinë/ Kuzhinë mesdhetare/ RECETA

Tortë me çokollatë të shkrirë nga kuzhina gjermane

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Ingredientët

 • 4 copa çokollatë e ëmbël gjermane, e copëtuar
 • 1/2 gotë ujë
 • 1 filxhan gjalpë, i zbutur
 • 2 gota sheqer
 • 4 vezë të mëdha
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 2-1 / 2 gota miell ëmbëlsirash
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 1/2 lugë çaji kripë
 • 1 filxhan mjaltë
 • Për kremin:
 • 1-1 / 2 gota sheqer
 • 1-1 / 2 gota qumësht të zier
 • Gjalpë 3/4 filxhan
 • 5 të verdha të vezëve, temperaturë dhome, të rrahur
 • 2 gota kokos të copëtuar
 • 1-1 / 2 gota arra amerikane të copëtuara
 • 1-1 / 2 lugë ekstrakt vanilje
 • Për ngrirje:
 • Gjysmë çokollatë

Udhëzimet

1

Merrni një tavë rrumbullake, vendosini letër pjekje, vajiseni dhe lëreni mënjanë.

2

Në një tigan të vogël, shkrini çokollatën me ujë mbi nxehtësi të ulët.

3

Nxehni araprakisht furrën në 170 gradë.

4

Në një tas të madh, hidhni gjalpin dhe sheqerin dhe rrihini deri sa të bëhen masë e njëtrajtshme.

5

Po ashtu shtoni 4 të verdhat një nga një duke i rrahur mirë pas çdo shtese.

6

Përzjeni çokollatën e shkrirë dhe vaniljen.

7

Hidhni miellin, sodën e bukës dhe kripën dhe pak mjaltë dhe rrihini mirë .

8

Në një tas të vogël rrihni të bardhët e vezëve derisa të formohet masa kremoze.

9

Shtojeni kremin e vezëve me ngadalë duke e përzier vazhdimisht tek masa e përgatitur më parë.

10

Hidheni brumin e përgatitur në tavë dhe piqeni 24-28 minuta ose derisa një kruese dhëmbësh e futur në qendër të dalë e pastër.

11

Ftoheni 10 minuta para se të hiqni nga tava.

12

Ndërkohë në një tigan të vogël hidhni sheqerin, qumështin, gjalpin dhe të verdhën e vezëve mbi nxehtësinë mesatare derisa të trashet dhe të marrë ngjyrë kafe të artë, duke e trazuar vazhdimisht. Hiqeni nga nxehtësia.

13

Shtoni ekstraktin e arrës kokosit, arrat amerikane dhe vaniljen.

14

Pasi torta është ftohur hidhni shurupin e përgatitur sipër tortës.

15

Në mikrovalë shkrini çokollatën dhe hidheni sipër tortës.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply