Sugjerojmë:

Toptha Gnocchi me mocarela, proshutë dhe spinaq

Ingredientët

  • 2 filxhan mocarela
  • 3 të verdha veze
  • 1/2 lugë çaji erëza italiane
  • Kripë
  • Piper i zi
  • 8 feta proshutë
  • 2 filxhanë spinaq
  • Djathë parmixhano
  • Gnocchi (brumë nga patatet dhe mielli)

Udhëzimet

1

Shkrini djathin në mikrovalë për 1 minutë.

2

Shtoni të kuqet e vezëve dhe erëza italiane.

3

Shtoni kripë dhe piper.

4

Ndani brumin në 4 topa dhe ftoheni 10 minuta.

5

Hidheni brumin në përzierjen e përgatitur dhe lyejeni në çdo anë me të.

6

Në një tenxhere të madhe me ujë të valuar të kripur, gatuani topthat nga 2 minuta.

7

Thajini dhe kthejeni në tenxhere.

8

Në një tigan të madh mbi nxehtësinë e mesme hidhni proshutën dhe gatuajeni rreth 8 minuta.

9

Derdhni yndyrën dhe shtoni spinaqin dhe topthat dhe gatuajini deri sa të marrin ngjyrë të artë, 2 minuta më shumë.

Lini një koment