Thuajini lamtumirë problemeve të fytyrës, pasi këto maska me dy përbërës ushqimorë janë një mrekulli

Orari stresues i punës, nxehtësia e verës, mungesa e gjumit dhe mënyra e pashëndetshme e të ushqyerit, mund të bëjnë që fytyra juaj të duket e plakur dhe e lodhur.

Dhe pastaj kaloni një krizë çdo herë që vizitoni sallonet e bukurisë për të rikthyer  lëkurën rrezatuese dhe të përsosur. Edhe pas shpenzimit të shumë të hollave dhe orëve të panumërta në sallone, nuk mund të merrni ato rezultate të dëshirueshme.

Në disa raste, kjo mund të çojë në probleme të përhershme të lëkurës për shkak të pranisë së kimikateve në këto produkte bukurie. Dhe ju thjesht injoroni brutalitetin e këtyre produkteve kozmetike të përdorura në sallone.

Këto produkte mund t’ju japin përkohësisht atë shkëlqim, por janë të dëmshme për lëkurën në afat më të gjatë.

Por, mos u shqetësoni pasi mund ta trajtoni lehtë lëkurën tuaj në shtëpi duke përdorur një përzierje të produkteve ushqimore.

Ne ju sjellim disa nga recetat më të mira të maskave në shtëpi me dy përbërës të vetëm, që do t’ju japin efektin e një lëkure të butë dhe të pastër si e keni ëndërruar gjithmonë.

1.Për lëkurë të ndritshme

Është vonë natën dhe sapo ju ka ardhur një ftesë e rëndësishme takimi ku duhet të paraqiteni sa më në formë, por nuk ka kohë të shkoni tek një salon bukurie?

Në një situatë si kjo, keni nevojë për diçka që është lehtësisht në dispozicionin tuja dhe jep efekt të menjëhershëm.

Provoni maskën e fytyrës me domate dhe qumësht kokosi dhe  do të keni shkëlqimin e përsosur në fytyrë menjëherë.

Domatet njihen për përbërës që ndihmojnë të ndriçojnë lëkurën tuaj dhe gjithashtu të zvogëlojnë ngjyrën e verdhë në fytyrë. Për më tepër, lëngu i domateve jep një shkëlqim të shëndetshëm dhe të dukshëm në fytyrën tuaj dhe ndihmon në shtrëngimin e poreve.

Ndërsa qumështi i kokosit ushqen dhe hidraton lëkurën tuaj. Ndihmon në lehtësimin e njollave të errëta dhe largimin e vajit të tepërt nga fytyra juaj.

2.Për aknet

Aknet janë probleme shumë të zakonshme të lëkurës gjatë sezonit të verës. Dhe kjo është për shkak të pluhurit, të nxehtit dhe të papastërtive që rrinë në lëkurë.

Prandaj, është shumë e rëndësishme të mbani lëkurën tuaj të pastër dhe të hidratuar në sezonin e verës. Lëngu i limonit kur kombinohet me kanellë ju jep një maskë  që do të ndihmojë kontrollin e akneve.

Acidi i lëngut të limonit do të largojë vajin e tepërt dhe skuqjen nga lëkura juaj. Për më tepër, vetitë e tij antiseptike ndihmojnë në reduktimin e baktereve. Nga ana tjetër vetitë anti-inflamatore dhe anti-mikrobike të kanellës ndihmojnë në parandalimin e infeksionit bakterial.

3.Për reduktimin e vajit në fytyrë

Nëse keni një lloj të lëkurës me vaj, kjo maskë fytyre është e përshtatshme për ju. Lirimi i tepruar i sebumit mund të çojë në formimin e akneve të zeza, hapjen e poreve  dhe madje edhe krijimin e akneve të bardha. Ballafaqimi me lëkurën me vaj mund të jetë mjaft i lodhshëm. Por, mos u shqetësoni pasi kjo maskë do të zgjidhë problemet tuaja të lëkurës me vaj. Kjo maskë fytyre është bërë nga pluhur shafran i Indisë dhe xhel aloe vera.

I pasur me antioksidantë, shafrani i Indisë ndihmon në heqjen e lëkurës së vdekur, shton një shkëlqim të shëndetshëm dhe trajton aknet dhe rrudhat natyrshëm. Aloe vera ndihmon në pastrimin e poreve, largon vajin e tepërt dhe parandalon aknet.

4.Për lëkurë rinore

Kush nuk dëshiron të ketë lëkurë të re? Ka një bollëk të produkteve të bukurisë në treg që pretendojnë se ju japin freskinë e nevojshme në lëkurën tuaj, por a funksionojnë me të vërtetë?  Kjo maskë e bërë në shtëpi mund të jetë e dobishme.

Papaja lulëzon butësisht dhe mbron lëkurën nga shenjat e hershme të plakjes si rrudhat dhe linjat e bukura. Lëngu i limonit lehtëson lëkurën tonë dhe e bën atë më të qartë dhe më të ndritshme.

Lini një koment