Tavë me makarona, spinaq dhe djathë. Recetë për t’u patur zili!

Tavë me makarona, spinaq dhe djathë. Recetë për t'u patur zili!

Tavë me makarona, spinaq dhe djathë. Një ide mjaft e mirë për të gatuar këtë drekë!

Ingredientët

  • 400 gr makarona
  • 1 kg spinaq
  • 200 gr pana
  • 2 lugë gjelle vaj ulliri
  • 150 gr gorgonzola
  • 250 gr rikota ( ose gjizë pa kripë)
  • 80 gr parmixhano
  • Kripë, piper
  • arrë moskat
  • Trumzë

Udhëzimet

1

Vendosim makaronat të ziejnë për 9 minuta. Ndërkohë kalojmë spinaqin në tigan deri sa të ulë nivelin e tij për 2-3 minuta.

2

Në një tigan tjetër vendosim gorgonzolën, rikotën, panën, parmixhanon dhe i lëmë deri sa të na formohet një masë kremoze.

3

Pasi spinaqi të jetë ftohur, i vendosim në një enë të thellë, i hedhim kripë, piper, arrë moskat, 1 gotë nga lëngu i makaronave, e kalojmë në blender dhe e kthejmë në pure. Pasi makaronat të ziejnë, i kullojmë dhe i shtojmë në tiganin ku kemi salcën e bardhë me djathë dhe i trazojmë mirë .

4

Në një tepsi shtrojmë një shtresë me makarona me salcë të bardhë.

5

Mbi makarona shtrojmë një shtresë me krem spianqi e parmixhano. Përsëri mbi purenë e spinaqit shtrojmë parmixhano, përsëri makarona dhe vazhdojmë kështu deri sa të na përfundojë pureja dhe makaronat.

6

Shtresa e fundit duhet të jetë me makarona, i shtojmë parmixhano dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 180ºC për 30 minuta. Shijojeni!

Lini një koment