Dreka/ RECETA

Tavë me fasule pllaqi

Tavë me fasule pllaqi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit: 25 minuta

Një ide për të dalë nga rutina e zakonshme e përgatitjes së fasuleve. Hidhi një sy recetës...

Ingredientët

 • 400 gram fasule pllaqi
 • 1 qepë
 • 300 gram pure domateje
 • 1 lugë çaji piper i kuq
 • 2 karota
 • 5-6 thelpinj hudhra
 • Kripë dhe piper i zi
 • Piper pikant
 • 1 lugë kafe sheqer
 • Rigon
 • Nenexhik
 • Majdanoz

Udhëzimet

1

Lajmë fasulet dhe i vendosim në tas, i mbulojmë me ujë dhe i lëmë gjithë natën të zbuten.

2

I shpëlajmë dhe pasi ti mbulojmë me ujë i vendosim për të zierë.

3

Ndërkohë në një tigan ngrohim vajin e ullirit dhe pasi të shtojmë qepën e kavardisim mirë derisa të zverdhet.

4

Shtojmë karotën të prerë në feta, hudhrat, purenë e domates dhe i përziejmë të gjitha së bashku.

5

E lëmë qepën dhe domaten për të zierë 5 minuta. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi dhe pipër të kuq apo pak spec pikant nëse dëshironi, nenexhik dhe rigon.

6

Shtojmë dhe fasulet, jo të ziera plotësisht, një gotë e gjysmë lëng mishi dhe vendosim tavën në furrë, në temperaturë 180 gradë Celsius, për 20-25 minuta. Ju bëftë mirë!

Shënime

Receta marrë nga shqiptarja.com

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  ปั้มไลค์
  09/11/2019 at 1:11 pm

  Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

 • Leave a Reply