Sugjerojmë:

Supë tortelini me mish derri, perime dhe djathë parmixhano

Koha e gatimit: 30 min

Ingredientët

 • 2 lugë vaj ulliri
 • 2 presh
 • 2 karrota
 • 2 shkopinj selino
 • 4 thelpinj hudhër
 • 4 gota supë pule
 • 1 copë e vogël djathë parmixhano
 • 2 shirita lëkurë limoni
 • Bërxollë derri
 • Tortelini të gatshme me djathë
 • 1 kokë sallatë jeshile
 • Piper i fresket

Udhëzimet

1

Nxehni vajin e ullirit në një tenxhere të madhe në ngrohje të mesme.

2

Shtoni preshin, karrotat, selino dhe hudhër dhe gatuajini duke i nxitur herë pas here, rreth 5 minuta.

3

Shtojini 2 gota ujë, supë pule, djathë parmixhano, limon dhe bërxollën e derrit.

4

Verini të ziejnë dhe gatuajini derisa perimet të zbuten, rreth 15 minuta.

5

Hiqni djathin parmixhano, limonin dhe bërxollën nga tenxherja dhe vendoseni supën të vlojë mbi nxehtësinë mesatare.

6

Shtoni tortelinit, sallatën jeshile dhe mishin e derrit të copëtuar, të marinuar me piper.

7

Gatuajeni deri sa tortelinit dhe sallata janë zbutur, 4 - 5 minuta.

8

Sherbejini me djathin parmixhano dhe bërxollën.

Lini një koment