Supë me kocka viçi, makarona dhe perime

Ingredientët

 • Kocka viçi me pak mish 500-600 gr
 • 1,5-2 l ujë
 • 3-4 domate të ëmbla të grira në rende
 • 1 qepë të vogël
 • 1 gjysmë preshi
 • 1-2 karrota
 • Rrënjë selinoje
 • 2-3 kokrra piperi
 • Kripë
 • Majdanoz
 • Makarona

Udhëzimet

1

Në një tenxhere vini ujin, kockat, të gjitha zarzavatet e lartpërmendura të pastruara e prera në copa të mëdha dhe kripën e kokrrat e piperit, i vini të ziejnë në zjarr jo shumë të fortë rreth 1 orë e gjysmë deri 2 orë.

2

Pastaj kullojeni lëngun në një sitë.

3

Tek lëngu i kulluar mund të vini edhe ca karrota të reja dhe zieni prapë.

4

Pasi lëngu merr valë hidhni një dorë makarona.

5

Lërini të ziejnë rreth 7-8.

6

Hiqini nga zjarri dhe servirini në çast të ngrohta me majdanoz të grirë lart.

7

Mund të vini edhe zarzavate të tjera nëse doni pasi e keni kulluar lëngun: p.sh bizele, barbunja të prera në copa të vogla, kungulleshka, brokoli, lulelakër etj.

Lini një koment