Sugjerojmë:

Supë me fruta deti, qumësht dhe salcë

Ingredientët

 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 1 qepë të vogël
 • 1 brinjë selino
 • 1 karrotë mesatare
 • 2 lugë miell
 • 1/2 filxhan qumësht 2% yndyrë
 • 3 filxhan fruta deti
 • 1 patate e mesme
 • 1 lugë gjelle salcë Worcestershire
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1/2 lugë çaji piper
 • 1 kg karkaleca te papjekur
 • 2 kanaçe molla të copëtuara
 • 2 kanaçe grurë të pjekur, të drenazhuar
 • 1 paketë djathë krem, i kubizuar
 • Majdanoz i freskët

Udhëzimet

1

Në një furrë hidhni gjalpin mbi nxehtësinë mesatare.

2

Shtoni qepët, selinon dhe karrotat dhe gatuajini 2-3 minuta.

3

Shtoni miellin dhe përzijeni, gradualisht shtoni qumështin dhe lereni të zihet rreth 2 minuta.

4

Shtoni patatet, salcën Worcestershire, kripë dhe piper dhe lereni të zihet akoma.

5

Ulni nxehtësinë dhe lereni të zihet 10-15 minuta.

6

Shtoni karkalecat, frutat e detit dhe djathin krem dhe gatuajeni derisa karkalecat të marrin ngjyrë dhe djathi të shkrihet, 4-5 minuta.

7

Dekorojeni me majdanoz.

Lini një koment