Supë krem panxhari

Supë krem panxhari

Persona: 2
Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit: 20 minuta

Ingredientët

  • 3 panxhar të vegjël
  • 1/4 lugë çaji xhenxhefil pluhur
  • 1/4 lugë çaji koriandër pluhur
  • 2 lugë kos të trashë grek
  • 1 patate e vogël
  • 1 thelpi hudhër
  • 1 lugë vaj ulliri
  • 3-4 gjethe nenexhik
  • kripë, piper

Udhëzimet

1

Pastroni panxharët nga lëkura dhe kërcejtë lajini mirë. E prisni në kubikë bashkë me pataten.

2

Ngrohni vajin në një tenxhere, shtoni panxharët, kërcejtë e prerë e hudhrën .

3

Skuqini për pak e shtoni pataten. Vazhdoni kaurdisjen, shtoni xhenxhefil, koriandër, piper dhe shtoni 500 ml ujë.

4

Mbylleni kapakun dhe lërini të ziejnë sa të zbutet panxhari.

5

Pasi të kenë zier, hidhini kripë dhe kalojeni masën në mikser dore duke i shtuar kosin. Trazojeni për pak sekonda sa të bëhet kremoze.

6

Shërbejeni me gjethe nenexhiku të freskët. Ju bëftë mirë!

Lini një koment