Dreka/ RECETA

Supë krem me spinaq dhe bizele

Supë krem me spinaq dhe bizele

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit: 25 minuta

Ingredientët

 • 700 gram spinaq
 • 150 gram bizele
 • 2 thelpi hudhra
 • 100 ml verë e bardhë
 • 3 domate të prera në kuba
 • 1.5 litër ujë ose lëng perimesh
 • 3 lugë gjelle me vaj ulliri
 • 1 qepë e kuqe
 • majdanoz
 • 2 lugë gjelle me lëng limoni
 • kripë, piper

Udhëzimet

1

Marim bizelet dhe i vendosim në një tenxhere të ziejnë. Në një tenxhere tjetër ziejmë spinaqin në ujë me kripë.

2

Më pas e kullojmë dhe e presim në copa të vogla. Në një tenxhere me vaj ulliri skuqim qepën, hudhrat dhe spinaqin.

3

I shtojmë verën dhe domatet e qeruara. Më pas i shtojmë bizelet e ziera dhe ujin ose lëngun e perimeve. E lëmë supën të ziejë për rreth 25 minuta.

4

Bëjeni kremoze me ndihmën e një blenderi.

5

Nga fundi i shtojmë lëngun e limonit, majdanozin dhe pak vaj ulliri sipër. Ju bëftë mirë!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply