Sugjerojmë:

Supë krem me kërpudha dhe majdanoz

Koha e përgatitjes: 10 min Koha e gatimit: 30 min

Ingredientët

  • 50 gr gjalpë
  • 2 qepë të njoma
  • 2 karafil hudhër
  • 400 gr kërpudha
  • 600 ml supë perimesh
  • Kripë
  • Piper i zi
  • 100 ml pana
  • Majdanoz për dekor

Udhëzimet

1

Ngroheni gjalpin në një tigan të madh dhe skuqini qepët dhe hudhrat për 5 minuta deri sa të zbuten.

2

Shtoni kërpudhat dhe nxitini me butësi për 5 minuta.

3

Hidhni supën dhe të shtoni kripë dhe piper të zi.

4

Ziejeni për 10 minuta derisa kërpudhat janë shumë të buta.

5

Hiqeni nga nxehtësia dhe lereni të ftohet për 5 minuta, pastaj hidheni supën në një blender derisa të bëhet pure.

6

Shtoni pana në supë dhe ngroheni për 2-3 minuta.

7

Shtoni erëzat për shije dhe sherbejeni me majdanoz dhe kërpudha të copëtuara.

Lini një koment