60 min +/ Dreka/ Kuzhinë/ RECETA

Supë e ftohtë me perime

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Koha e përgatitjes: 30 min Koha e gatimit: 30 min

Ingredientët

 • 1 spec i kuq, i copëtuar trashë
 • 2 thelpinj hudhre, të qëruar dhe të shtypur
 • 3 feta bukë të bardhë, pa kore dhe të prera trashë
 • 1,5 kg domate, të qëruara dhe të prera trashë
 • 2-3 lugë gjelle uthull vere të kuqe
 • 5 lugë gjelle vaj ulliri të papërzier
 • Sheqer sipas shijes
 • Për garniturë :
 • 1 qepë e kuqe e vogël, e qëruar dhe e grirë hollë
 • 1/4 kastravec, i qëruar dhe i grirë hollë
 • gjysem spec i kuq, i pastruar nga farat dhe i grirë hollë
 • vaj ulliri për spërkatje

Udhëzimet

1

Hidhni në tenxhere me presion të gjithë përbërësit e supës dhe lërini derisa të zbuten dhe bëhen si krem.

2

Shtoni pak ujë, nëse përgatitja është shumë e trashë, pastaj rregullojeni me kripë dhe piper të zi të sapobluar.

3

Lëreni të ftohet për të paktën 30 minuta.

4

Shtoni garniturën, spërkateni me pak vaj ulliri dhe shërbejeni.

You Might Also Like