Sugjerojmë:

Supa klasike me domate, ideale për pranverë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
15 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
2 luge vaj ulliri
4 thelpinj hudhre, te grira
2 kanaҫe domate të konservuara të grira
1 litër lëng perimesh
1 lugë çaji hudhër pluhur
1 lugë çaji qepë pluhur
¾ lugë çaji kripë, e ndarë
2 lugë gjalpë të kripur
½ filxhan borzilok i freskët i copëtuar
1 spërkatje pana

Ngroheni vajin e ullirit në nxehtësi mesatare në një tenxhere. Shtoni hudhrën e grirë dhe ziejini për 30 sekonda deri në 1 minutë derisa të marrë ngjyrë kafe të lehtë dhe të lëshojë aromën. Shtoni të dy kanaçet me domate, lëngun e perimeve, hudhrën pluhur, pluhurin e qepës, ½ lugë çaji kripë dhe borzilokun. Lëreni të ziejë.

    Ziejini për 15 deri në 20 minuta derisa të trashet pak dhe shija e domates të zbutet. Më pas përpunojeni  supën me një blender dore ose transferojeni me kujdes në një blender me enë dhe përziejeni derisa të jetë homogjene . 

Shtoni  ¼ lugë çaji kripë dhe 2 lugë gjelle gjalpë të kripur. Për një supë më të pasur, mund të përzieni edhe me një spërkatje me pana

Komento