Studimi: Një dush i nxehtë djeg po aq kalori sa një ecje 30-minutëshe

Sipas një studimi nëse bëni një dush të nxehtë dhe relaksues mund të digjni kaloritë e padëshiruara. Madje përfitimet që merrni nga një dush i gjatë janë të krahasueshme me dobitë që keni nga një ecje 30-minutëshe. Dushi i nxehtë jo vetëm që ndihmon në djegien e kalorive, por dhe rregullon nivelin e sheqerit në gjak.

Një hulumtim i kryer në Universitetin Loughborough, në Mbretërinë e Bashkuar, tregoi se burrat që bënë një banjo një-orëshe me ujë në 40 ° C (104 ° F) dogjën rreth 140 kalori. Studimi  tregoi gjithashtu  se banja e nxehtë uli nivelin e sheqerit në gjak. Rezultoi të ishte më efikase sesa ushtrimet, gjë që është veçanërisht e dobishme për njerëzit me diabet tip 2.

Çelësi këtu është koha dhe temperatura. Në mënyrë ideale, do t’ju duhet të laheni për një orë, kështu që pak kohë e lirë në axhendën tuaj është e nevojshme. Gjithashtu, temperatura e ujit duhet të jetë në një konstante prej 40 ° C. Ndoshta nuk do të merrni të njëjtat rezultate nga një banjo me ujë të vakët.

Eksperimenti u krye vetëm te burrat, kështu që gratë mund të përgjigjen ndryshe dhe mund të mos djegin aq kalori sa burrat. Rezultatet varen nga pesha dhe lloji i trupit të personit, dhe për këto arsye, është e vështirë të parashikosh rezultatin.

Pse funksionon?

Shkencëtarët besojnë se kjo teknikë funksionon sepse trupi ynë prodhon të ashtuquajturat “proteina të goditjes së nxehtësisë” kur rritet temperatura e trupit. Ndodh kur një person bën ushtrime, por rezulton se ngrohja pasive mund të ketë të njëjtin efekt. Proteinat e shokut të nxehtësisë lëshohen në përgjigje të stresit, kështu që ato kontribuojnë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe mund të ndihmojnë në menaxhimin e një peshe të shëndetshme./neps.al 

Lini një koment