Darka/ RECETA

Sot për darkë: Fileto pule me brokoli

Sot për darkë: Fileto pule me brokoli

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 20 minuta

Ingredientët

 • 1 qepë mesatare
 • 1 lugë gjelle vaj
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 300 gr fileto pule
 • 500 gr brokoli
 • 2 thelpi hudhra
 • 1 gjethe dafinë
 • 150 gr krem djathi
 • Pak rigon
 • 2 lugë gjelle parmigiano
 • Kripë dhe piper i zi

Udhëzimet

1

Në një tigan të thellë shkrijmë gjalpin dhe vajin. Kaurdisim qepën të prerë në kubikë të vegjël derisa të zbutet.

2

Shtojmë fileton e pulës të prerë në shirita të vegjël, i kaurdisim së bashku derisa mishi të zverdhet me një gjysmë gote ujë.

3

Shtojmë brokolin të prerë në lule mesatare. Shtojmë kripë, piper të zi, hudhrat të grira imët dhe një gjethe dafinë.

4

E trazojmë duke shtuar kremin dhe rigonin.

5

Në fund shtojmë dhe pak parmigiano të grirë.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply