Ëmbëlsira/ RECETA

Si t’i shfrytëzojmë mollët për një strudel të shkëlqyer

Si ti shfrytëzojmë mollët për një strudel të shkëlqyer

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 5
Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit: 25 minuta

Sa kohë kishit pa përgatitur një strudel të mirë shtëpie? Sot Neps.al ju sjell recetën, kështu që nisni nga puna sa më parë!

Ingredientët

 • 1 petë sfoliatë e gatshme
 • 2 kokrra mollë
 • 30 gram rrush i thatë
 • 30 gram arra
 • 30 gram bajame
 • 1 kokërr limon
 • 3 lugë çaji reçel ftoi
 • 1 e verdhë veze
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • pak kanellë

Udhëzimet

1

Qëroni mollët dhe i prisni në feta-feta. I vendosni në një enë, i shtoni sipër lëngun e limonit dhe më pas sheqerin.

2

I shtoni më pas arrat dhe bajamet e grira imët. Në fund edhe rrushin e thatë, pasi e keni zbutur më parë në ujë të ngrohtë.

3

I përzieni mirë dhe shtoni reçelin e ftoit. Shtoni në fund edhe pak kanellë.

4

Hapni me kujdes petën sfoliatë dhe e ndani në shirita. Mbushni secilën shirit me një lugë gjelle nga masa që përgatitët.

5

I rrotulloni shiritat dhe sipër e lyeni petën me pak të verdhë veze.

6

Futeni në furrë për 20-25 minuta në temperaturë 180 gradë. Ju bëftë mirë!

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  ปั้มไลค์
  09/10/2019 at 12:12 pm

  Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

 • Leave a Reply