Darka/ RECETA

Si të përgatisni një sallatë tradicionale greke në më pak se 10 minuta

Si të përgatisni një sallatë tradicionale greke në më pak se 10 minuta

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 5 minuta Koha e gatimit: 5 minuta

Ingredientët

 • 10 domate qershizë
 • 1 kastravec i prerë në feta rrumbullake
 • ½ qepë e kuqe e prerë në rrathë rrumbullakë
 • ½ spec jeshil
 • 1 filxhan me ullinj të zinj
 • Djathë të bardhë të prerë në kubik të mëdhenj
 • Për salcën:
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 lugë gjethe verë e kuqe
 • ½ lugë çaji rigon
 • ¼ lugë çaji me kripë
 • ¼ lugë çaji me piper të zi

Udhëzimet

1

Në një tas të madh bashkoni domatet e prera përgjysmë, kastravecat, qepën, specin jeshil, ullinjtë dhe djathin.

2

Sipër i shtoni salcën që e keni përzierë paraprakisht.

3

I trazoni të gjitha bashkë me kujdes (pa e thërrmuar djathin)

4

Sallata është gati për t’u shijuar!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply