Darka/ RECETA

Sallatë me fiq të pjekur dhe rukola

Sallatë me fiq të pjekur dhe rukola

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 5 minuta Koha e gatimit: 10 minuta

Ingredientët

 • Për sallatën: 10 fiq
 • 2 lugë gjelle gjalpë të shkrirë (pa kripë)
 • 1 lugë e gjysmë me sheqer
 • ¼ lugë me kanellë
 • 2 degë rozmarinë të freskëta
 • 100 gram rukola
 • 100 gram djathë dhie
 • 3 feta proshutë
 • pak kripë, piper
 • Përbërësit për salcën:
 • 1 lugë gjelle mustardë
 • 3 lugë gjelle me uthull
 • 1 lugë gjelle mjaltë.
 • Pak kripë dhe piper
 • 1 lugë gjelle me vaj ulliri

Udhëzimet

1

Për përgatitjen e salcës, mjafton të kombinoni të gjithë përbërësit në një enë dhe trazojini mirë. I lini për pak minuta mënjanë.

2

Ndërkohë në një tavë shtoni fiqtë e përgjysmuar së bashku me gjalpin dhe i fusni në furrë për 10 minuta. Poshtë tavës vendosni një letër pjekjeje.

3

Përzieni kanellën dhe sheqerin dhe më pas ia shtoni fiqve. Këto të fundit i lini derisa të zbuten. Pasi të jenë gati shtoni proshutën e prerë hollë dhe rukolën e larë mirë. Tani shtoni djathin dhe i trazoni mirë.

4

Shtoni pak kripë e piper. I përzieni me kujdes.

5

E kaloni sallatën në një enë tjetër të pastër dhe tani është koha t'i shtoni salcën që përgatitët pak më parë.

6

Sipas dëshirës mund ta lini edhe për pak minuta në frigorifer që të ftohet. Shijojeni!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply