Sugjerojmë:

Sallatë gjermane me patate

Ingredientët

  • 3 gota patate të qëruara
  • 4 feta proshutë
  • 1 qepë të vogël
  • 1/4 filxhan uthull të bardhë
  • 2 lugë ujë
  • 3 lugë sheqer të bardhë
  • 1 lugë çaji kripë
  • 1/8 lugë çaji piper i zi
  • 1 lugë gjelle majdanoz të freskët

Udhëzimet

1

Vendosni patatet në një tenxhere dhe mbushini me ujë të mjaftueshëm për ti mbuluar.

2

Lërini të gatuhen për rreth 10 minuta.

3

Lërini të thahen dhe vendosini mënjanë të ftohen.

4

Vendoseni proshutën në një tigan të madh të thellë mbi nxehtësinë mesatare.

5

Lereni të piqet dhe hiqeni nga tigani.

6

Shtoni qepët në yndyrën e proshutës dhe gatuajini mbi ngrohje mesatare deri sa të marrin ngjyrë kafe.

7

Shtoni uthull, ujë, sheqer, kripë dhe piper në tigan.

8

Vërin të zihen pastaj shtoni patate dhe majdanoz.

9

Shkrijeni gjysmën e proshutës, nxeheni, pastaj transferojeni në një pjatë shërbyese.

10

Shkrini proshutën e mbetur dhe shërbejini të ngrohtë.

Lini një koment