Dreka/ RECETA

Rizoto praktike me kërpudha dhe shafran

Rizoto praktike me kërpudha dhe shafran

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 15 minuta

Ideale për drekë për shkak të kalorive që ka.

Ingredientët

 • 300 gram salsiçe
 • 50 gram kërpudha porçini
 • 50 gram gjalpë
 • 50 gram djathë parmigiano
 • 400 gram oriz
 • 1 qepë e vogël
 • ½ gotë verë e bardhë
 • Lëng perimesh
 • 1 lugë çaji shafran
 • majdanoz i freskët i copëtuar imët

Udhëzimet

1

Salsiçeve i heqim lëkurën dhe i presim në copa të vogla. Qepën e grijmë hollë dhe e skuqim në tenxhere me gjalpë.

2

Shtojmë salsiçet dhe kur këto të jenë skuqur, i shuajmë me verë.

3

Hedhim orizin, e skuqim për pak minuta dhe shtojmë kërpudhat.

4

Shtojmë lëng të valuar sipas nevojës derisa orizi të jetë zier.

5

5 minuta para se orizi të jetë zier, hedhim shafranin e tretur me pak ujë.

6

Kur orizi të jetë zierë, e përziejmë me gjalpin që na ka mbetur dhe djathin parmigiano.

7

E shërbejmë me majdanoz të grirë të freskët. Rizoto është gati, ju bëftë mirë!

You Might Also Like

36 Comments

 • Reply
  ldbwwlz
  11/04/2020 at 6:57 am

  LUTS can synch during dosimeter next to (grit) Cialis order the cycle spontaneity propelling bast which leftist

 • Reply
  vurtilopmer
  11/04/2020 at 10:21 am

  It’s actually a cool and helpful piece of info. I’m glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 • Reply
  smoretraiolit
  14/04/2020 at 3:28 pm

  I¦ve learn several good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you set to make this kind of excellent informative website.

 • Reply
  cialis on line
  15/04/2020 at 11:35 am

  Wktcmg dtuard cialis professional order cialis online

 • Reply
  cost of cialis
  18/04/2020 at 12:00 pm

  Rnggjh czyiqg buy cialis online safely canadian pharmacy cialis

 • Reply
  cialis coupon cvs
  18/04/2020 at 11:24 pm

  Awverq acfgts cialis daily cost order cialis online

 • Reply
  cialis 20mg
  19/04/2020 at 7:10 am

  Qexmoe nkxwvg Viagra next day cialis price costco

 • Reply
  best place to buy cialis online reviews
  19/04/2020 at 11:52 pm

  Gevtit pxprnr Viagra mail order usa buy cialis canada

 • Reply
  cialis no prescription
  20/04/2020 at 2:03 pm

  Xopimm vncvtp custom essays usa is there a generic cialis

 • Reply
  how much is cialis
  21/04/2020 at 12:34 am

  Ygcccu bvirzz essay on helping others cialis 20mg price

 • Reply
  cialis over the counter 2020
  21/04/2020 at 8:15 am

  Ccnzry ftrcbh Free trial of cialis cialis for sale

 • Reply
  viagra cialis
  21/04/2020 at 6:04 pm

  Tclxbl jbilqg Overnight delivery cialis cialis professional

 • Reply
  generic cialis india
  22/04/2020 at 5:11 am

  Asypxr ptwckx Buy real cialis cialis from india

 • Reply
  where to buy cialis
  22/04/2020 at 2:23 pm

  Frypav lstfps Cialis in usa generic cialis 2019

 • Reply
  discount cialis
  22/04/2020 at 10:46 pm

  Ucxewk jbtgjk Cialis online order buy cialis canada

 • Reply
  Discount viagra no rx
  04/05/2020 at 1:40 am

  Ipygqc behuvq buy discount viagra Buy viagra in us

 • Reply
  Discount viagra without prescription
  04/05/2020 at 4:25 pm

  Lcokau hezvkk canadian pharcharmy online viagra Order viagra us

 • Reply
  Cost viagra
  05/05/2020 at 3:53 pm

  Rygqjs sniupb best place to buy generic viagra Canadain viagra

 • Reply
  link url
  06/05/2020 at 6:22 am

  certainly like your web site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the reality however I’ll definitely come again again.

 • Reply
  Us viagra
  06/05/2020 at 10:21 am

  Ejqfud sidydj Viagra in usa Us discount viagra overnight delivery

 • Reply
  Viagra mail order usa
  07/05/2020 at 6:32 am

  Zhjjhf dxvhba Discount viagra Free viagra

 • Reply
  Canada viagra
  08/05/2020 at 6:37 am

  Ottqhi jiprdj Viagra pfizer Buy viagra us

 • Reply
  Us discount viagra overnight delivery
  08/05/2020 at 10:31 pm

  Dgufku dmugry Rx generic viagra Buy viagra now online

 • Reply
  Real viagra online
  09/05/2020 at 6:17 pm

  Vlorlw zodhsc Sale viagra Buy now viagra

 • Reply
  erjilo pterin
  10/05/2020 at 1:52 am

  Wonderful blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Thanks a lot!

 • Reply
  Brand viagra over the net
  11/05/2020 at 1:27 pm

  Fcgphf rbwvej Best viagra alternative Get viagra fast

 • Reply
  Sale viagra
  12/05/2020 at 4:33 pm

  Pnwiuf ymgjrc generic viagra for sale Brand viagra

 • Reply
  Estherdax
  13/05/2020 at 3:45 pm

  Bljmuj jnszmn buy sildenafil Buy cheap viagra

 • Reply
  Estherdax
  14/05/2020 at 3:11 pm

  Apvawo arvoof Brand viagra over the net Buy pfizer viagra online

 • Reply
  men's ed pills
  23/05/2020 at 12:04 am

  Iqdxkr lxbxht pills for erection erectile dysfunction medication

 • Reply
  ed medications
  24/05/2020 at 6:05 pm

  Edqtxz hxtilt mens ed pills top ed pills

 • Reply
  ed medications
  26/05/2020 at 6:50 pm

  Emtgnj abdpxt mens ed pills online ed medications

 • Reply
  ed meds online without doctor prescription
  30/05/2020 at 8:12 pm

  Gbvvpu jjqott generic cialis erectile dysfunction medication

 • Reply
  Estherdax
  01/06/2020 at 6:53 pm

  Flypxv ijamke Buy viagra online Viagra jelly

 • Reply
  Estherdax
  11/06/2020 at 3:13 am

  Xfqdto hlqskw canadian pharmacy canada pharmacy

 • Reply
  Estherdax
  11/06/2020 at 10:40 pm

  Sgwuyl cpjdgq cvs pharmacy canada online pharmacy

 • Leave a Reply