Rizoto me kungull të verdhë dhe parmixhano, receta e ditëve të vjeshtës

2 qepë
4 lugë gjelle vaj ulliri
200 gr oriz i rrumbullakët
200 gr kungull i verdhë
1 thelpi hudhër
500 gr spinaq
500 ml lëng perimesh
4 qepë të njoma
Pak zaferano
30 gr parmixhano
20 gr fara kungulli
Arrë moskat
Kripë
Piper

1.Pastroni qepët dhe i grini në kubikë të vegjël.

2.Në një tigan skuqni gjysmën e qepëve për 1 minutë dhe pastaj shtoni orizin dhe lëngun e perimeve dhe lëreni të ziejë në zjarr të ngadaltë.

3.Qëroni kungullin dhe priteni në kubikë.

4.Pastroni hudhrat, spinaqin dhe qepët e njoma.

5.Vendosni të skuqet pjesa tjetër e qepës, shtoni hudhrën e grirë hollë, copat e kungullit, zaferanon, kripë e piper dhe i lini të ziejnë në zjarr të ngadaltë për disa minuta.

6.Në një tigan tjetër hidhni farat e kungullit dhe i piqni për pak minuta.

7.Hidhni një lugë vaj dhe shtoni qepët e njoma dhe spinaqin.

8.I skuqni së bashku për disa minuta deri sa të thithin të gjithë lëngun. Përzjeni orizin me kungullin dhe përzierjen e spinaqit dhe i spërkasni me djathë parmixhano të grirë imët.

Lini një koment