Sugjerojmë:

Receta më e thjeshtë e kekut me banane

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
1 orë e 15 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
3 banane të pjekura, të shtypura
1 filxhan sheqer të bardhë
1 vezë
¼ filxhan gjalpë të shkrirë
1 ½ filxhan miell për të gjitha përdorimet
1 lugë çaji sodë buke
1 lugë çaji kripë

Ngrohni furrën në 165 gradë. Lyeni me yndyrë një tavë pjekjeje të thellë.

Bëni bashkë bananet, sheqerin, vezën dhe gjalpin në një tas. Përzieni miellin dhe sodën e bukës së bashku në një tas të veçantë; shtojeni në përzierjen e bananes derisa brumi të jetë uniform. Përzieni kripën në brumë. Derdhni brumin në tavën e përgatitur.

Piqeni në furrën e nxehur më parë derisa një kruajtëse dhëmbësh e futur në qendër të kekut të dalë e pastër, rreth 1 orë.

Komento