Receta e Rajmondës: Tavë me mish pule, oriz dhe supë kërpudhash

Në rubrikën tonë të përjavshme “Receta ime” njëra prej ndjekseve të Neps.al, Rajmonda na ka shkruajtur duke treguar recetën e saj speciale. Një  tavë me mish pule, oriz dhe supë kërpudhash është një nga ushqimet e saj të preferuara që gjithashtu e ka specialitet dhe ka dashur që recetën e këtij gatimi t’a ndajë me ne.

Mëposhtë po ju tregojmë hapat e përgatitjes:

Përbërësit:

1 kuti supë krem kërpudhash
1 filxhan me ujë
3/4 filxhan oriz të bardhë
1/4 lugë çaji piper i kuq
1/4 lugë çaji piper i zi
1 copë e madhe gjoks pule

Përgatitja:

1.Llokoçisni supën e kërpudhave, ujin, orizin, piperin e kuq dhe piperin e zi në një tavë për pjekje.
2.Marinojeni mishin e pulës sipas dëshirës.
3.Hidhni mishin sipër shtresës në tavë dhe mbulojeni tavën.
4.Piqeni në 180 gradë C për 45 minuta ose deri sa pula është gatuar dhe orizi është i butë.
5.Lëreni të qëndrojë për 10 minuta dhe përzijeni orizin para se të shërbeni.

 

Lini një koment