Receta e pazakontë e kekut me karota

3 karota të grira imët
2 gota e ½ miell
1 lugë gjelle kanellë
1 lugë kafe kripë
1 lugë kafe sodë buke
1 lugë gjelle pluhur pjekës
1 gotë sheqer kaf
100 gram rrush të thatë
½ gotë sheqer pluhur
225 gr tul ananasi
3 vezë
1 gotë vaj

1.Në një enë bashkoni miellin, kanellën, kripën, pluhurin pjekës dhe sodën.
2.Ndërkohë në një enë tjetër shtoi sheqerin kaf, sheqerin pluhur dhe vezët. 3.I rrihni mirë me një rrahës elektrik. Teksa i rrihni ngadalë i shtoni vajin vegjetal.
4.Shtoni pak e nga pak miellin që përgatitët më parë. E rrihni vazhdimisht, shtoni rrushin e thatë dhe karotat. Shtoni dhe tulin e ananasit. Vazhdoni ta përzieni derisa të krijohet një masë homogjene.
5.E shtroni në një tavë ku keni vendosur më parë një letër kuzhine. E fusni në furrë për 25 minuta, në temperaturë 180 gradë celsius. Keku është gati!

Lini një koment