Reçel limoni, nëse akoma nuk e keni provuar kjo është receta!

2 kg limona
2 kg sheqer
2 shkopinj vanilje
2 kokrra karafili
1 filxhan çaji ujë

1.Grijmë lehtë me rende lëvoren e limonëve, derisa t’u hiqet cipa e verdhë që të mos e hidhërojë.

2.Më pas i presim limonët hollë, pa forma të caktuara dhe i shtypim pak me duar që t’u dalë lëngu (për reçelin nuk do të përdorim lëngun).

3.I kullojmë dhe i vendosim copat e limonëve në tenxheren ku do t’i ziejmë. Shtojmë në të sheqerin, vaniljen, karafilin, ujin dhe i lëmë të ziejnë në temperaturën më të ulët për 3 orë.

4.E heqim nga zjarri dhe e lëmë të ftohet. E vëmë sërish në zjarr shumë të ulët ditën tjetër, derisa të trashet.

Lini një koment