Qofte sfungjer me miell misri

Qofte me miell misri

Persona: 4
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 30 minuta

Ingredientët

 • 95 gramë miell
 • 110 gram miell misri
 • 2 ½ lugë çaji sheqer
 • 1 ½ lugë çaji pluhur pjekjeje
 • 1 ½ lugë çaji kripë
 • 1 vezë të madhe të rrahur
 • 240 ml dhallë
 • 4 lugë gjelle gjalpë pa kripë
 • ½ qepë e kuqe e grirë imët
 • 110 gram miell misri
 • Vaj luledielli

Udhëzimet

1

Në fillim ngrohni vajin e lulediellit.

2

Në një tas të madh bashkoni miellin, miellin e misrit, sheqerin, pluhurin pjekës dhe kripën.

3

Punojeni mirë masën, shtoni gjalpin.

4

Hapni një gropë në mes, shtoni vezën dhe dhallin. Shtoni qepën e grirë dhe i përzieni përsëri.

5

Krijoni disa toptha të vegjël me dorë. Tani i vendosni për t’i skuqur në vaj të nxehtë.

6

I lini të skuqen për 4 minuta mirë, derisa të marin një ngjyrë kafe të artë.

7

Tani i kaloni në një tas ku keni shtruar më parë, një letër kuzhine për të thithur vajin e qofteve.

8

Ju bëfshin mirë!

Lini një koment