Darka/ RECETA

Pure patatesh të ëmbla me kanellë

Pure patatesh të ëmbla me kanellë

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 15 minuta

Patatet e ëmbla janë një mrekulli kur shijohen si pure. Pluhuri i kanellës do e bëjë këtë recetë të preferuarën e familjes suaj!

Ingredientët

 • 1 kg patate të ëmbla
 • 4 lugë gjelle krem djathi
 • 1 qepë e njomë e grirë imët
 • ½ lugë çaji me kanellë
 • 2 lugë gjelle mjaltë i lëngshëm
 • 1 lugë kafe piper
 • 1 lugë kafe kripë

Udhëzimet

1

Qëroni patatet, i prisni në copa të vogla dhe i vendosni për të zierë në një tenxhere me ujë. I shtoni edhe 2 lugë gjelle kripë.

2

Pas 20 minutash, i kulloni patatet dhe i shtypni mirë me një pirun.

3

Tek tasi ku keni shtypur patatet, shtoni qepën e njomë, kremin e djathit, kanellën, mjaltin, pak kripë e piper. I përzieni mirë.

4

E servirni në një pjatë duke i shtuar sipër qepët e njoma të grira hollë.

Shënime

Kjo pure mund të shoqërohet me sallatë, fileto pule, oriz, makarona apo mund ta lyeni me fetën e bukës.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  ปั้มไลค์
  14/01/2020 at 2:12 pm

  Like!! Thank you for publishing this awesome article.

 • Leave a Reply